DOLAR 8,77600.07%
EURO 10,33810.05%
ALTIN 493,130,47
BITCOIN 3926793,70%
Erzurum

HAFİF YAĞMUR

05:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

kurbanbayram32
ramazanbayram-livakurban
resim url
rekla
rekla-k-z-la2
Engelliler Meclisi’nden anlamlı etkinlik

Engelliler Meclisi’nden anlamlı etkinlik

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

ABONE OL
Temmuz 30, 2021 19:31
Engelliler Meclisi’nden anlamlı etkinlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin 102. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Erzurum Kongre binasında yapılan programda Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri Kongre binasında kongrede alınan 7 kararı okuyup 102 yıl önce düzenlenen kongreyi hatırladı.

 

Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri ilk olarak hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından kongrede alınan 7 maddelik kararları tek tek okudu.

 

Kongrede alınan kararlar;

 

– Milli sınırlar içerisinde bulunan vatan parçaları bir bütündür, birbirlerinden asla ayrılmaz. Doğu illeri adını taşıyan Erzurum, Sivas, Diyarbakır, Elazığ, Van, Bitlis illeri bu saha içerisinde bağımsız livalar hiçbir neden ve vesile ile birbirlerinden ve Osmanlı toplumundan ayrılmak olanağı düşünülmeyen bir bütündür.

 

– Milli Meclisin derhal toplanması ve hükumet işlerinin Meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışacaklardır.

 

– Kuva-yı Milliye’yi tek kuvvet ve milli iradeyi hakim kılmak temel esastır.

 

– Hristiyan azınlıklarla siyasi hakimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez.

 

– Manda ve himaye kabul edilemez.

 

– İstanbul Hükumeti vatanı koruma ve istiklali elde etme gücünü göstermediği takdirde bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükumet kurulacaktır. Bu hükumet iyeleri Milli Kongrece seçilecektir. Kongre toplanmamışsa bu seçimi Heyeti Temsiliye yapacaktır.

 

– Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı ve Osmanlı Hükumetinin dağılması halinde Millet top yükün kendisini savunacak ve direnecektir.

 

Maddeleri her bir engelli meclis üyesi tarafından okundu.

 

Kararların okunmasının ardından Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclis üyeleri toplu olarak “Vatan bir bütündür asla bölünmez, ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

 

Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Abdullah Keleşoğlu yaptığı açıklamada, “Cumhuriyeti kuran kadim şehir Erzurum’da 102. yılını gururla kutladığımız Erzurum Kongresinin kararlarının alındığı Kongre binasında Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclisi olarak 7 önemli karar maddelerini hafızalarımızda yeniden hatırlatmak ve bu coşkuyu halkımızla yaşamak adına burada toplanmış bulunmaktayız. Her bir maddeyi bir engelli meclis üyesi arkadaşımız okumak suretiyle yaşanan o önemli günün içimizdeki hissini, hazzını hissetmek suretiyle yaptığımız bu etkinliğin çok manidar olduğuna inanıyor bu vesile ile Türk Milletinin ve Erzurum halkının 102. Kongre yılını tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.(iha)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP