rekla
39-F41-FC7-1-BBD-47-AC-82-FE-7706-BF578-A71
UZUNDERE DOKUZ EYLÜL

UZUNDERE DOKUZ EYLÜL

23 Temmuz-7 Ağustos 1919 ‘da yapılan Erzurum Kongresi’ne Vilayat-i Şarkiyye Kongresi de denir.

ABONE OL
Temmuz 9, 2021 16:27
UZUNDERE DOKUZ EYLÜL
1

BEĞENDİM

ABONE OL

23 Temmuz-7 Ağustos 1919 ‘da yapılan Erzurum Kongresi’ne Vilayat-i Şarkiyye Kongresi de denir.

Erzurum Kongresi , manda ve himaye  kabul etmeyerek onurlu bir hayatın yolunu açmıştı.

Erzurum  Kongresi, milli iradenin bir kişiden başlayıp ulusal bir güç ve kararlılığa dönüşebileceğini dünyaya göstermiştir.

Bir Ulusun kaderini değiştiren ve birçok ilk’e sahne olan bu kongrenin asıl önemi, sivil toplum kuruluşlarının gerçek mahiyetini göstermesi ve  iki sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilmiş olmasıdır.

Bu iki sivil toplum kuruluşu 2 Aralık 1918’de Erzurumlu Raif Hoca ve Süleyman Nazif tarafından kurulan, merkezi  İstanbul’da bulunan  Vilayat-i Şarkiyye Müdafaa-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti’nin  Erzurum şubesi  ve  12 şubat 1919’da merkezi Trabzon olarak kurulan  Trabzon Muhafaza-i Hukuk Cemiyeti’dir.

 

Birkaç kişinin kurduğu iki sivil toplum kuruluşu ile doğuda başlayıp batıda Büyük Taarruz harekatı sonucu, Yunan işgali altında bulunan İzmir’in  9 Eylül 1922’de kurtarılması sürecini başlatması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Erzurum  tarih boyu milli iradeye öncülük etmiş, ülke bütünlüğünün tehlikede olduğu dönemlerde hep kilit rol oynamıştır. Bu özveriyi gösterirken hükümetlerden  hak ettiği desteği görmüş mü ? İşte bu tartışılır.

Şehrimizde faaliyet gösteren Sivil toplum kuruluşları  ve tüzel kişiliğe sahip meslek odaları, kuruluş ve hizmet amaçlarından biri olan sosyal sorumluluk bilincinin  oldukça dışındalar.

Şehrin gerçeklerinden haberdar olmayan bu kuruluşlar  kendi dünyalarında yaşarken İzmir  9 Eylül Üniversitesi, web sitesinde yayınlanan  bir bildiriyle  Uzundere’de  hiç de etik olmayan bir yöntemle  tarihe not düşmüş  bizimkilerin haberi bile yok .

Sormazlar mı?  Kış turizmiyle özdeşleşen umudunu bu yönde diri tutma adına bir çok yatırıma imza atan Erzurum,  kaya ve buz tırmanışı için ideal bir destinasyon alanı olan Uzundere’de bulunan iki  şelaleye niye  İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluş tarihini  isim olarak tescillettiniz. Şehrin yetkilileri bu talepten haberdar edildi mi?  Kim kimin malını kime lütfediyor?

Tortum Şelalesi, Uzundere  ilçe sınırları içerisinde ama Uzundereli dostlarımız adının Tortum şelalesi olmasından dolayı ara sıra serzenişte bulunuyorlar. Kendi aramızda bu tatlı kıskançlığı ,hassasiyeti gösteriyorken, Uzunderelilerin Cevizli mevkiinde bulunan iki şelalenin de adlarının DOKUZ ve EYLÜL olarak, belki de şu anda tescillendiğinden haberleri var mı?

İzmir 9 Eylül  Üniversitesi  şelale tırmanış etkinliğine bir kere sponsor olarak  iki şelaleyi de kendi adına tescil ettirip koca şehri uyuttu. Diyeceksiniz ki tekerlek takıp  koca dağı İzmir’e mi götürdüler.?  Yok götürmediler.

Gidin İzmir de her hangi bir destinasyon alanına Erzurum’u çağrıştıran bir isim vermeye çalışın, bakalım neler oluyor.

Uzundereliler ,Uzundere Belediyesi ve kaymakamı ,Erzurum  Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum valiliği defalarca sponsor oldukları  ve Uzundere –cevizli mevkiinde bulunan buz ve kaya tırmanışı yapılan iki şelaleye, Dokuz ve Eylül  isimlerinin verildiğini biliyorlar mı?

Ve artık literatürde bu isimlerle anılacağından haberleri var mı?

Tabi  şelalelere  Dokuz  ve Eylül isimlerinin verilmesi yabancı  uyruklu misafir sporcuların fikri olmasa gerek. Bir kere daha gördük ki  bu sahipsiz memleketin   ekmeğinin tuzu yok.

Başını kuma gömmüş  STK’lar  ve kurumlar  kendilerine sormuyorlar mı, Erzurum Kongresi’nin 102.yıl dönümü yaklaşırken  bu kutlu mücadeleden  iki şelaleye isim çıkmaz mıydı?…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP