livareklamkaregif
rekla
39-F41-FC7-1-BBD-47-AC-82-FE-7706-BF578-A71
Erzurum Söğütlü Köyü’nün Gizemli Balıkları

Erzurum Söğütlü Köyü’nün Gizemli Balıkları

ABONE OL
Haziran 15, 2020 13:28
Erzurum Söğütlü Köyü’nün Gizemli Balıkları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Söğütlü mahallesi  Aziziye ( Ilıca ) ilçesine 6 km , Erzurum merkeze ise  yaklaşık 17-18 km mesafede bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılığın yapıldığı Söğütlü Köyü (mahallesi) Erzurum’un  kışlık lahana ihtiyacının çoğunu karşılıyor.

 

Söğütlü Mahallesi’ni özel  kılan, Urfa Balıklı Göl’deki balıklarla aynı cinsten olduğu söylenen ziyaret balıkların yaşadığı doğal bir göle sahip olması.

 

Yöre halkı tarafından kutsal sayılan gölün suyunun  romatizma hastalığına iyi geldiği, köyde romatizma hastalığına rastlanmadığı da söylenmesinin yanı sıra Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Rus askerlerinin bu balıklardan yemeleri sonucu öldükleri de anlatılıyor.

 

 

Bu göl  ve balıklar hakkında birkaç rivayet var. En çok bilineni şöyle;

 

Anadolu’nun fethi döneminde, Türk akıncılar bu gölden su içerken arkalarından vurularak şehit edilmişler ve Allah tarafından balık olarak bu suda hayat bulmuşlar.

Başka bir rivayete göre de, bir gün  köylülerden biri göldeki balıklardan tutup eve götürür, eşinden balıkları pişirmesini ister, eşi de  balıkları tavaya koyup pişirmeye başlar. O esnada tavadaki balıklar kaybolur çünkü balıklar aslında,  şehit edilen akıncılardır.

 

 

 

Korkuyla kendilerini dışarı atıp göle kadar gelirler. Gördükleri  karşısında ürperirler çünkü gölde yüzen balıkların muhtelif yerlerinde biraz önce tavada  pişirirken oluşan yanık izlerine tanık olurlar.  Bu olaydan sonra göle ve balıklara zarar verenin başına belalar, ölümler geleceğine inanılır.

Kutsal sayılan göl  ve  içindeki balıklar yöre halkı tarafından koruma altına alınmış.

 

Gölün suyunun, bölgenin soğuk olmasına rağmen yaz kış  17-18 derecenin altına ya da üstüne çıkmadığı söyleniyor. Yöre halkı hava soğukluğunun -35, -40 derecelere düştüğü yıllarda bile donmadığını ifade ediyor. Göl suyunun özelliği hakkında Atatürk Üniversitesi’nden gelip inceleme yapıldığını ama kendilerine bilgi aktarılmadığını da söylüyorlar.

 

 

Zaman içerisinde  ölen balıklar, yöre halkı tarafından itinayla gölden alınıp yan tarafta  yapılan küçük mezara  defnediliyor.

Alvarlı Muhammed Lütfi  efendinin Söğütlü Köyü’ne gidenlere  balıklar için ekmek gönderdiği  ve  “büyük balığa  selam söyleyin ” dediği köylü halkı tarafından anlatılanlar arasında.

 

Gölün etrafı dönemin belediye başkanı Ahmet Küçükler tarafından  düzenlenip mesire alanı haline getirilmiş, mescit ve tuvaletler de yapılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş. Rutin bakımları  aksatılmadan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından yapılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP